Najtragičniji sukob u Prvom srpskom ustanku
Boj na Čegru, koji se dogodio 31. maja 1809. godine, predstavlja jedan od najtragičnijih oružanih sukoba u Prvom srpskom ustanku.
Srpski ustanici, predvođeni Stevanom Sinđelićem, uprkos herojskom otporu nisu uspeli da ostvare pobedu u ovom boju, koji je označio početak sloma ustanka u Beogradskom pašaluku.
Sumirajući razloge poraza na Čegru, istoričari navode da je do tragedije došlo zbog prerane srpske ofanzive i zakasnelog dejstva ruskih snaga, pogrešnog ratnog plana ustanika u Srbiji, sukoba vojvoda (izbor komandanta na jugiostočnom pravcu dejstva ustanika) i oskudne vojne opremljenosti srpskih snaga na Čegru.
Zapovednik Niša Huršid-paša naredio je posle Bitke na Čegru da se od srpskih glava sagradi jedinstven spomenik i svedočanstvo stradanja jednog naroda - Ćele kula.
Uzidano je ukupno 952 glava, u 56 redova po 17, a danas je u tom spomeniku ostalo još 58 lobanja. Među njima je, kako se veruje, i lobanja čegarskog junaka i komandanta Stevana Sinđelića.
Kapela je sazidana 1892. godine, a obnovljena je uoči obeleževanja 180. godišnjice cegarskog boja. Spomenik je 1979. godine odlukom Skupštine Srbije proglašena kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.
Prvi spomenik na Čegru otkriven je u prisustvu srpskog kralja Milana Obrenovića (1854-1901) u leto 1878. godine po oslobođenju Niša, a današnja kula otkrivena je 1927. godine povodom 50. godišnjice oslobođenja grada od Turaka kojoj je prisustvovao jugoslovenski kralj Aleksandar Karađorđević (1888-1934).
Domaćinu spomen kompleksa na Čegru Selomiru Markoviću uručena je Povelja za životnu posvećenost čuvanju i uređivanju tog kompleksa.
Markoviću su uručena i dva zlatnika, jedan sa likom Stevana Sinđelića i drugi na kome je izgled spomenika na Čegru.
Priznanje je Markoviću uručio predsednik Organizacionog odbora obeležavanja dva veka od bitke i predsednik gradske opštine Pantelej Slaviša Dinić na prijemu za visoke zvanice koji je tim povodom priredio niški gradonačelnik Miloš Simonović.
Marković se zahvalio na priznanju porukom "sej, a za žetvu ima vremena" i predložio da se buduća putna Matejevačka petlja, koja je u planu da se gradi, nazove Čegarska petlja.
Marković je više od 20 godina domaćin spomen-kompleksa, a u tom poslu, koji obavlja bez naknade, pomažu mu i svi članovi njegove porodice.
Domaćin na Čegru sačekuje đačke ekskurzije, strane i domaće goste, među kojima su često ljudi iz sveta diplomatije i politike, biznisa, sveta nauke i umetnosti, pripovedajući na zanimljiv način o velikoj srpskoj tragediji i srpskoj neslozi.
Svaku besedu đacima o čegarskom događaju završava porukom: "Deco, ratujte i vi, ali knjigom, sportom, kulturom, naukom i kad porastete borite se protiv dva najveća srpska neprijatelja - srpske nesloge i srpske bele kuge".
Prigodna markica Pošte Srbije
Povodom dva veka čegarske bitke Pošta Srbija izdala je prigodne markice sa motivima same bitke i junaka te bitke, vojvode Stevana Sinđelića.
Нема коментара:
Постави коментар