Ilustracije radi, u oktobru 1993. godine, 600 grama svinjskog mesa koštalo je 26 dinara, a tri meseca kasnije 21 bilion dinara; u istom periodu kilogram krompira je sa četiri dinara poskupeo na osam biliona, a kilogram jabuka sa tri dinara na biliona dinara.
Ako je inflacija kvarenje novca, od čijeg se pogubnog delovanja ničim ne možemo efikasno zaštititi, pogotovo najsiromašniji delovi društva, jer nema tih para i vrednosti koje ona ne može da obezvredi do apsurda, da li je i u našem slučaju razumna izvesna doza straha od takve bolesti? Jednoznačnog odgovora nema, niti ga može biti.
Poverenje u "Avramov dinar" bilo je najvece u septembru i oktobru 1994. godine kada je siva ekonomija u domenu finansijskih transakcija znatno opala. Osnovna podela zona uticaja dinara i rezervne valute, uspostavljena u drugoj polovini 1994. godine, odrzava se i danas. Dinar je potisnuo nemacku marku iz osnovnih transakcija, dok su u zoni nemacke marke ostale kapitalne transakcije (kupovina stanova, automobila itd.) i transakcije velikog rizika.
Narodna banka Srbije saopštila je da je jedino kovani novac "1 novi dinar", sa oznakom "Narodna banka Jugoslavije", od 1. januara 2007. godine prestao da bude zakonsko sredstvo plaćanja, dok svi ostali apoeni sa oznakom "Narodna banka Jugoslavije" i dalje važe.
Ta kovanica ima na poleđini natpis "Narodna banka Jugoslavije", sa utisnutim godinama kovanja 1994, 1995, 1996. i 1999. godine, svojevremeno nazvan "Avramov novi dinar".
Нема коментара:
Постави коментар