Krajem septembra 2012. godine Kruševac je bio filatelistički centar Kruševca. Povod za to bilo je novo tradicionalno izdanje prigodnih maraka "Muzejski eksponati", koje je posvećeno Narodnom muzeju u Kruševcu. Na dan puštanja u opticaj marke, 27. septembra, u prostorijama Muzeja u Kruševcu upriličena je promocija prigodnih maraka na kojima su kao motivi prikazani neki od eksponata kruševačkog muzeja.
Prikazane su i dve marke iz 1971. godine vezane za Kruševac. Prva je emitovana u čast proslave 600. godina grada Kruševca, sa motivom lika kneza Lazara, a na drugoj panorama Kruševca sa spomenikom u čast kosovskih junaka.
Muzej u Kruševcu osnovan je 19. decembra 1951. godine. Tokom šest decenija postojanja razvio se u muzej sa više od 23.000 eksponata, u okviru sedam zbirki: numizmatička, arheološka, istorijska, prirodnjačka, etnološka, zbirka kulturne istorije i zbirka likovne umetnosti.
Centralna zgrada muzeja podignuta je 1863. godine i predstavljala je drugi objekat namenski podignut za potrebe gimnazije u tadašnjoj Srbiji. Narodni muzej je u ovoj zgradi od 1964. godine. U sastavu muzeja su i Memorijali kompleks Slobodište, Umetnička galerija, Stara menzulana i Kuća Simića.
Na marki nominale 22 dinara prikazana je bronzana statueta Rimljanina iz IV veka. Statueta predstavlja mlađeg Rimljanina odevenog u togu, koji je u desnoj ruci držeo koplje, a u levoj svitak ili kesu sa novcem.
Motiv marke nominale 55 dinara je paradna oficirska sablja, koja je pripadala pešadijskom potporučniku Dragobratu Ž. Petroviću (1909-1931) iz Kruševca. Nakon formiranja Kraljevine SHS svi oficiri su dobili sablje ukrašene sa jednom grivnom i grbom nove države na koricama. Na sečivu se nalazi naziv liferanta "oficirska zadruga" sa ukomponovanim državnim grbom. Eksponat pripada legatu akademika Vladana Đorševića i nalazi se u okviru zbirke kulturne istorije.
Motiv na vinjeti je vizantijski zlatnik iz prve polovne X veka. Prilikom konzervatorskih radova na crkvi Svetog Duha u gradu Stalaću, u crkvenim temeljima pronađen je primerak zlatnog novca, soliclus Konstantina VII i Romana I. Zlatnik je kovan u Konstantinopolju i predstavlja jedan od najvažnijih numizmatičkih nalaza, koji svedoče o porastu dotoka novca u Srbiji tokom prve polovine X veka.
Grafičku obradu maraka uradila je Nadeždda Skočajić, akademski slikar-grafičar, uz stručnu saradnju Narodnog muzeja Kruševac. Marke su odštampane u novosadskoj štampariji "Forum", tehnikom višebojnog ofseta u šalterskim tabačićima od devet maraka sa vinjetom u sredini donjeg reda.
Tiraž marke nominale 22 dinara je 65.000 komada, a nominale 55 dinara 25.000 komada.
Na dana puštanja maraka u opticaj na pošti 11101 Beograd je bio u upotrebi prigodan žig prvog dana, a "Srbijamarka" je emitovala prigodan koverat prvog dana.
Нема коментара:
Постави коментар