Sasvim slučajno, prilikom izgradnje vodovodne mreže u dvorištu Marinka Đukanovića iz Dvorova kod Bijeljine, otkriveni su vredni arheološki eksponati s kraja bronzanog doba. Tako je nađena dragocena kopča koja je nedostajala arheolozima i naučnicima da kompletiraju sliku o tome kako se, kroz vekove, živelo na ovim prostorima.
Pronađeni predmeti potiču iz ženskog groba, iz VII veka stare ere, što znači da su stari čak 2.700 godina. Reč je o garnituri pojasnih okova i spiralnih ukrasa, niski od perli od ćilibara i staklene paste. Ovi arheološki eksponati vezuju se za proizvode trakijsko-kimerijskog kulturnog kraja, iz perioda Glasinačke kulture, kruga čiji je centar bio na prostoru današnje Rumunije i Karpata, pa čak možda i za drevni narod Skite.
Slični eksponati dosad su pronađeni samo na lokalitetu Donja Gradina kod Gradiške, pre pedesetak godina, pa je ovaj pronalazak u Dvorovima utoliko vredniji jer pokazuje da je na ovoj lokaciji bilo života i u bronzanom dobu. Zato ne čudi što je interesovanje za ovo otkriće ogromno. Između ostalih, javio se i Frederik Levarda, iz Šibenika, koji se ponudio da uradi restauraciju ovih vrednih eksponata, bez naknade.
Prvi utisak prilikom iskopavanja je da su u tom periodu svoje mrtve sahranjivali dosta plitko i da je u grobu sahranjena žena sa bogatom opremom. Nije pronađena tkanina, ali jeste aplika za odeću, ogrlica, okov za pojas koji je urađen tehnikom prolamanja i urezivanja, i sve to na kožnom pojasu. Staklene perle plave boje sa belim okcima bojene su pigmentima iz prirode i sačuvali su originalnu boju.